receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Vegetariánská kuchařka 2

Snadné recepty pro každodenní vaření.

Po úspěšném vydání vegetariánské kuchařky vydává společnost Jóga v denním životě Praha další kuchařku a to pod číslem 2.

V úvodu naleznete krátké zpovědi zpěvačky a herečky Zuzany Norisové a také spisovatelky Hanky Poltikovičové - proč jsou vegetariánky. Za příjemný peníz zde najdete pomazánky, rychlá jídla, slané zákusky, kaše, musli, polévky, hlavní jídla, saláty a chuťovky. Ale i recepty na moučníky a sladké zákusky a nápoje.

Část úvodu vydavatele

Druhý díl vegetariánské kuchařky je souborem dalších receptů, které vytvořili naši přátelé-vegetariáni. Cílem vydávání těchto kuchařek je napomoci vám, kteří byste rádi změnili způsob stravování směrem k vyloučení masa a vajec ze své stravy, a ukázat vám možnou rozmanitost a chutnost vegetariánského jídelníčku. Uvedené recepty (množství pro 4 osoby) jsou jen příklady takových jídel. Můžete s nimi volně experimentovat, používat jiné suroviny a jiné druhy koření podle vlastní intuice a chuti. Vaření by mělo být radostným tvůrčím procesem, jehož výsledkem bude chutné a našemu tělu neškodící jídlo. Pro ty z vás, kteří nemáte 1. díl kuchařky, zde uvádíme některé obecné rady, jak podle těchto receptů vařit.

Při vaření vegetariánských jídel se nebojte používat koření, i když na něj třeba nejste zvyklí. Dodává jídlu chuť a podporuje trávení. Aby bylo jídlo dobře stráveno, je nutné, aby v žaludku dobře hořel "trávicí oheň". A právě ten rozněcujeme pomocí správně okořeněného jídla. Proto je téměř v každém receptu uvedeno chilli (ne pálivá paprika), které je považováno za jeden z nejlepších prostředků pro povzbuzení trávicího ohně. Pokud na chilli nejste zvyklí, přidávejte zpočátku do jídla jen nepatrné množství a postupně můžete jeho množství zvyšovat. Dále jsou v receptech uvedeny směsi méně známých koření, které výrazně zvyšují jeho chutnost, např. mahá koření (jiný název je rosovické koření), což je mletá směs kmínu, černého hořčičného semínka a koriandru. Tato směs je vhodná i pro děti. Další používanou směsí je indická garam masala, ale můžete použít i jiné. Tato koření dostanete v některých prodejnách zdravé výživy či v obchodech s širším sortimentem koření.

V některých receptech jsou uvedeny potraviny, které nahrazují maso. Jsou to zejména dnes už hojně používané výrobky ze sóji (sójové nudličky, plátky, kostky, drť). Tyto polotovary je nutno před vlastní přípravou pokrmu upravit vařením ve slané vodě s kořením. Nálev by měl být vždy silnější, než je třeba chuť polévky. Sója je i základní surovinou pro tofu a tempeh (prodávané v různých chuťových úpravách).

Dalšími oblíbenými vegetariánskými surovinami jsou plátky robi a seitan vyráběné z obilovin. Tyto a další výrobky můžete nakoupit v prodejnách zdravé výživy. Jídlo by se mělo jíst vždy čerstvé, nejlépe hned po uvaření. Kromě vařeného jídla by součástí našeho každodenního jídelníčku měla být i syrová zelenina a ovoce (např. oběd podáváme se zeleninovým salátem, ovoce raději zvlášť jako přesnídávku).

Tento soubor receptů si neklade za cíl předvést ukázku přísné racionální výživy. Měl by být pouze návodem k tomu, jak se naučit vařit běžně známá jídla vegetariánsky, což je první krok k ozdravění naší stravy. Zájemce o hlubší pochopení toho, jak strava ovlivňuje lidské tělo a jak se pomocí ní vyvarovat zdravotních potíží, odkazujeme na některou z ájurvédských učebnic a kuchařek.



Ukázka receptu:

Smažené sójové plátky s houbovou směsí

4 velké sójové plátky, 1l slaného zeleninového vývaru na základní úpravu, 1 cibule, 2 rajčata, 2 stroužky česneku, 200 g čerstvých hub, 1 lžička rajčatového protlaku, 1 lžička sladké papriky, 400 g brambor, sůl, mletý pepř a nové koření, 2 bobkové listy, 4 lžíce kysané smetany, olej, hladká mouka a škrobová moučka na obalení, petrželka

Sójové plátky připravíme podle základního předpisu a trochu vývaru si schováme. Vychladlé plátky potřeme rozetřeným česnekem, obalíme v mouce smíchané se škrobovou moučkou a na oleji zvolna opečeme po obou stranách do křupava.

Na oleji osmažíme cibuli dozlatova, přidáme nakrájené houby, po chvilce papriku, zpěníme, přidáme pokrájená a oloupaná rajčata, protlak a koření, zalijeme vývarem z přípravy, vložíme na drobné kostičky pokrájené brambory a vaříme do jejich změknutí. Při podávání přelijeme plátky hotovou směsí a nakonec ozdobíme lžící kysané smetany a nasekanou petrželkou.


Prodavá se Blanické ulici 17, 120 00 Praha 2.

Objednavat se dá i emailem na joga.praha@volny.cz Cena je velmi příjemná 25 Kč,- (při zaslání plus poštovné). Tato kuchařka byť je graficky skromná, je zajímavá obsahově. Může být pěkný dárek i pro nevegetariánské babičky, přátele, kolegy nejen na vánoce ...